Şirket Hisse Alımı Hakkında Neler Biliyorsunuz

MFG

Üye
Özel Üye
Bilgiler
Tepki
10
Meslek
Öğrenci
Medeni Hal
Bekar
Şirket Hisse Alımı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Mesut

Üye
Özel Üye
Bilgiler
Tepki
14
Meslek
Jandarma
Medeni Hal
Bekar
Bu konuda çok engin bilgilere sahip olmasada bildiğim birşeyler var diyebilirim. Bildiklerim şunlar; hisse alırken baz alınacak şey hissenin fiyatı değildir, o hissenin sahibi şirkettir. Yani bir değer alındığı bilinmelidir. Eğer ki şirket çalışıyor, üretim yapıyor ve geleceğe yönelik yatırımlarda yapıyorsa alınabilir tabi bu kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir 😅. Bu kelimeyi öğrenene kadar anlamını idrak edene kadar çok stresli zamanlar geçirdim 😅. Bunun yanında her dönem ki, bu yılda 4 defa olur, karlılık oranı bildirimininde takip edilmesi gerekir. Tabii bu söylediklerim hisse alımında, hissenin ayıklanmasında devede kulaktır. Borsa çok derin sular. Hissenin; devamlılığı olan, özellikle geleceğe yatırım yapan hisse olmasıda elzemdir. Yani çağa ayak uydurması gerekir. Yeniliklere açık olması gerekir. Tüm bunların yanında tüm yatırımı bir hisseye yatırmamalı, farklı sektörlerden borsa jangonuyla söylenmesi gerekirse sepet yapılması gerekir. Bu da olası zararı minimuma indirir. Yani bir hisseniz o dönemde zarar ederse bir diğerinin karı onu dengeler. Evet al-satçı olunmamalı, uzun vadede geleceğe yatırım olarak görülmelidir. ( Aceleci olunmamalı, sabırlı davranılmalı, düştüğü anda zararına satılmamalı.) Burada da devreye şu giriyor, tüm muhtemel ihtiyaçları çıkarttıktan sonra elde kalan tasarruflarla yatırım yapılmalıdır. Yatırımın büyüğü küçüğü olmaz diyerek kişinin tasarrufu neyse o kadar yapılmalıdır. Bak yazdıkça aklıma geliyor, tasarruf edilen paradan bir miktar nakitte kalmakta fayda var. Bu ne için diye sorulacak olursa, olası hisse fiyat düşüşlerinde alım yapıp o hissenin maliyetini düşürmek için.

Son düzenleme:

ForumCaddesi

Paylaşımcı Üye
Süper Moderatör
Bilgiler
Tepki
22
Meslek
Moderatör
Medeni Hal
Evli
Şirket Hisse Alımı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Banka ve diğer aracı kurumlardan satın alabilirsiniz. Bir bankadan satın almak ile aracı kurum şirketlerinden satın almak arasında mantıken bir fark yoktur. Çünkü her ikisi de MKK da saklı tutulmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus komisyon ücretleridir. Eğer sürekli al sat yapan biriyseniz aracı kurumların komisyon oranı daha düşüktür. Araştırmakta fayda var. Ben şahsen bankadan alıyorum ancak Osmanlı Yatırım (Hiç kullanmadım) da oldukça kaliteli diye duydum.

• Beğen
Reactions: Mesut

Ömür Yorgunu

Paylaşımcı Üye
Bilgiler
Tepki
21
Meslek
Yazar
Medeni Hal
Evli
Hisse alımı hakkında ne düşünecem :D eskiden kız istemeye giderken "İçkisi, kumarı, borsası yoktur" derlerdi. O zamandan beri kafamıza kazıdılar borsa kötü bir şeydir diye, bende hep uzak dururum. Altın alın altın :D

• Beğen
Reactions: Mesut

Mesut

Üye
Özel Üye
Bilgiler
Tepki
14
Meslek
Jandarma
Medeni Hal
Bekar
Şimdi içkisi kumarı borsasını sormuyorlar maalesef evisi, arabası işisi çok çok gelirisi var mı diye soruyorlar. Eğer bunlar varsa içkisi kumarı borsası olsada olur olmasada. Ömür yorgunu inan bende yorgunum 😂😂

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!